New Year Honours

For some reason the New Year Honours are announced in the old year. I’m sure there are people who have deserved recognition, as there will remain many unsung (ungonged) heroes.

I’m not much into our honours system so I’ll leave it to others who like them to fly the Honours flag.

19 Comments

  1. Gezza

     /  December 31, 2018

    Can you spot the odd one out in this picture. You may need to look closely

    • Zedd

       /  December 31, 2018

      cant see Mojo in the list below ??? :/

      • Gezza

         /  December 31, 2018

        cant see Mojo in the list below ???

        Time to visit Specsavers, mon ami? She am in dat list.

        Celeste Mojo Mathers for services to people with disabilities.

    • NOEL

       /  December 31, 2018

      Not the…..?
      Talking to a 30 year old white male whose’s leaving for Aussie in Feb.
      Said he had applied for a number of jobs to be beaten by females.
      “Got no problem with diversity he said” but when he check the bio of those who were successful they were 23 to 25, all had political degrees and no qualifications in the profession and all were white.

      • Duker

         /  December 31, 2018

        Would help to know what his degree and experience was in. Must have been a strange ad that indicated to applicants no previous relevant experience required.
        Sometimes when thats happening , they are looking for employees that match the market they want to reach- white females in their twenties.

  2. Blazer

     /  December 31, 2018

    one person is wearing..a hat.

    • Gezza

       /  December 31, 2018

      The full list
      Knight Grand Companion of the New Zealand Order of Merit

      Sir Stephen Robert Tindall, KNZM, for services to business, the community and the environment.

      Dame Companion of the New Zealand Order of Merit
      Distinguished Professor Margaret Anne Brimble, CNZM, for services to science.

      Diana Buchanan Crossan for services to the State.

      Kerry Leigh Prendergast, CNZM, JP, for services to governance and the community.

      Gaylene Mary Preston, ONZM, for services to film.

      Knight Companion of the New Zealand Order of Merit
      Dr Ian Bruce Hassall for services to the welfare of children.

      Robert Arnold McLeod for services to business and Māori.

      Timothy Richard Shadbolt, JP, for services to local government and the community.

      Robert Kinsela Workman, QSO, for services to prisoner welfare and the justice sector.

      Companions of the New Zealand Order of Merit
      Philip Frederick Bagshaw for services to health.

      Professor Margaret Ann Bedggood, QSO, for services to human rights law.

      Barbara Joan Chapman for services to business.

      Professor Peter Roy Crampton for services to education and health sciences.

      Carmel Miringa Fisher for services to business.

      Lieutenant General Timothy James Keating, MNZM (Rtd.), for services to the New Zealand Defence Force.

      Barbara Anne Kendall, MBE, for services to sport.

      Owen Thomas Mapp for services to Māori carving and bone art.

      Major Alfred Campbell Roberts for services to the community.

      Andrée Elizabeth Talbot for services to the Plunket Society.

      Jennifer Cecily Ward-Lealand, ONZM, for services to theatre, film and television.

      Officers of the New Zealand Order of Merit
      Malcolm James Prentice Black for services to the music industry.

      Robert Falconer Campbell for services to the wine industry.

      Lindsay Griffiths Corban, JP, for services to governance.

      Ronald Crichton for services to Paralympic sport.

      Dr David Gordon Crum for services to dentistry.

      Dr Dianne Margaret Elliott (Dianne Sharp) for services to ophthalmology.

      Murray Edward Fenton for services to design and business.

      Dr Ian Robert Hall for services to mycology and agri-business.

      Robert Andrew Hamilton for services to business.

      Shirley Yeta Horrocks for services to documentary filmmaking.

      William Russell Howie for services to environmental resource management.

      Dr Michael Robert Johnston for services to geological science and history.

      Diane Jean Lucas for services to conservation.

      Kristy Pearl McDonald, QC, for services to the law and governance.

      Dr Jennifer Anne McMahon, MBE, for services to the Red Cross.

      Frances Ann O’Sullivan for services to journalism and business.

      Rore Stafford for services to Māori.

      Ahmed Hassan Tani for services to refugee communities.

      Robert Gerard Tapert for services to the film and television industries.

      Thomas Dawson Thomson for services to the manufacturing industry, philanthropy and the community.

      Maryanne Jennifer Tipler for services to mathematics education.

      Associate Professor Selina Tusitala Marsh for services to poetry, literature and the Pacific community.

      Professor Adrianus Marie Van Rij for services to health, particularly vascular surgery.

      Member of the New Zealand Order of Merit
      Vaine Arai Areora for services to the Cook Islands community and sport.

      Glenn Thomas Ashby for services to sailing.

      Luisa Avaiki for services to rugby league.

      Quentin Mountfield Bennett for services to optometry, diving and conservation.

      Carole Anne Beu for services to the literary industry.

      Edmund Bohan for services to music, historical research and literature.

      Robert Allan Brooke for services to education and heritage preservation.

      Valerie Ann Burrell for services to the community and horticulture.

      Associate Professor Andrew Brian Connolly for services to health.

      Malcolm Cowie for services to football.

      Rae Crossley Croft for services as a violinist.

      Ingrid Joy Culliford for services to music and education.

      Rex Clifton Davy for services to rugby and the community.

      Gina Rosanne Dellabarca for services to the film industry.

      Paul Vincent Ellis for services to music.

      Lani Beth Evans for services to social enterprise.

      Annette Cherie Fale for services to youth and Pacific peoples.

      Tanu Daniel Gago for services to art and the LGBTIQ+ community.

      Barry Robert Gardiner for services to sport, particularly squash.

      Rosalie Maria Goldsworthy for services to wildlife conservation.

      Glen Norman Green for services to youth and sport.

      Elizabeth Sarah Harford for services to palliative care.

      Sergeant Arthur John Harris for services to the New Zealand Police and the community.

      Dr Rosemary Collinge Hipkins for services to science education.

      Alan Frank Hitchens for services to journalism and the community.

      Daphne Annette Hull, QSM, for services to tourism and recreation.

      Denise Pamela Hutchins, ED, for services as a Justice of the Peace and to the health sector.

      Gerda Christine Sophie Johnson for services to outdoor recreation and support for people with Multiple Sclerosis.

      Professor Barbara Alison Jones for services to education and sociology research.

      Ruxmani Vanmali Kasanji for services to the Indian community.

      Laurie Tamati Ngarue Sadler Keung (Laurie Wharemate-Keung) for services to children.

      Elizabeth Mary King for services to aviation.

      Wana Joelle King for services to squash.

      Bogyung Ko (Lydia Ko) for services to golf.

      Margaret Joy Kouvelis for services to local government and education.

      Roberta Hannah Laraman for services to tourism and heritage preservation.

      Joan Lardner-Rivlin, QSM, for services to seniors.

      Professor Peter James Lineham for services to religious history and the community.

      Peter Stevenson Little for services to Māori land development and administration.

      Fay Looney for services to the arts, particularly photography.

      Vinka Dragica Lucas for services to the fashion industry and design.

      Terry Isobel MacTavish for services to theatre and education.

      Vivien Rae Maidaborn for services to human rights and social entrepreneurship.

      Heidi Melissa Mardon for services to environmental education.

      Celeste Mojo Mathers for services to people with disabilities.

      Professor Tracey Kathleen Dorothy McIntosh for services to education and social science.

      Dr Karlo Estelle Mila for services to the Pacific community and as a poet.

      Dr Arbutus Mitikulena for services to health and the Pacific community.

      William Hugh Moran for services to the State, sport and youth.

      Jennifer Patricia Morris, OAM, for services to music and charity fundraising.

      Dr Paula Jane Kiri Morris for services to literature.

      Simon George Mortlock for services to the community and education.

      Dr Susan Mary Bennett Morton for services to epidemiology and public health research.

      Philip James Newbury for services to glass art.

      Pouroto Nicholas Hamilton Ngaropo, JP, for services to Māori and governance.

      Thomas Michael O’Connor, JP, for services to seniors, local government and journalism.

      Kerry Louise Owen for services to children.

      Raewyn Margery Peart for services to environmental and conservation policy.

      Cushla-Mary Piesse for services to Highland dancing.

      Emeritus Professor Thomas Kenneth Prebble for services to tertiary education.

      Anne Patricia Rodger for services to women.

      Georgina Hera Salter, deceased, for services to netball. (Her Majesty’s approval of this award took effect on November 27, prior to the date of death.)

      Fiona Samuel for services to television and theatre.

      Sharon Norma Shea for services to Māori health and development.

      Professor Emeritus Ivan Augustine Snook, deceased, for services to education. (Her Majesty’s approval of this award took effect on October 18, prior to the date of death.)

      Paul Stanleigh Spiller for services to chess.

      Wendy Sporle for services to kiwi conservation.

      Karen Louise Staples for services to the food industry.

      Dr James Robert Garfield Stewart for services to children with genetic immune deficiency disorders.

      Ava Marisha Strong for services to karate and the community.

      Lance Allan Strong for services to karate and the community.

      Vic Henery Tamati for services to the prevention of family violence.

      Sharon Wallace Torstonson for services to the community.

      Tukua Turia for services to Cook Islands art and culture.

      Elisabeth Vaneveld for services to arts management.

      Mele Luisa Wendt for services to governance, the Pacific community and women.

      Rosemary Maud Wildblood for services to literature.

      Dr Siouxsie Wiles for services to microbiology and science communication.

      Kerry-Jayne Wilson for services to seabird conservation.

      The Queen’s Service Order
      Eleanor Anne Bodger for services to seniors.

      Martin John Dunne, CNZM, for services to the State.

      Sonia Ann Faulkner for services to Girl Guiding.

      Colin Archibald MacDonald for services to the State.

      Queen’s Service Medal
      Virinder Kumar Aggarwal, JP, for services to Asian communities.

      Frank Paul Bax for services to lawn bowls and the community.

      Bhikhu Bhana for services to the Indian community and sport.

      Winifred Norah Bickerstaff for services to music education.

      Barbara Joan Brinsley for services to art curation.

      Warwick Peter Brooks for services to Fire and Emergency New Zealand and the community.

      Reverend George William Bryant, JP, for services to publishing and the community.

      Mark Niven Buckley for services to Fire and Emergency New Zealand and the community.

      Andrew Buglass for services to outdoor recreation and conservation.

      Gerard Bullimore for services to the community and sport.

      Margaret Hamilton Campion for services to the community.

      Garrick Alan Child for services to hockey.

      John Leonard Clark for services to the community.

      Geoffrey Robert Crutchley for services to water management.

      Elizabeth Jean Curtis for services to music.

      Elizabeth McInnes Dickens for services to Girls Brigade.

      William Peter Dixon for services to the Coastguard.

      Pete Donaldson for services to the Coastguard.

      Rodney Kelvin Eatwell, deceased, for services to the community and outdoor recreation.
      (Her Majesty’s approval of this award took effect on November 27, prior to the date of death.)

      John Gordon Elliott for services to the community.

      Kenneth Donald Fairbrother for services to seniors and the disabled.

      Paul Ernest Gay for services to outdoor education.

      Marilyn Anne Glover for services to the community and education.

      Jacqueline Goodison (Jackie Clark) for services to women.

      Colleen Janet Grayling for services to wildlife conservation.

      Elizabeth Ann Haylock for services to the Returned and Services Association and the community.

      Graeme Leslie Hoole for services to Fire and Emergency New Zealand and the community.

      Douglas George Hutchinson for services to conservation and the community.

      Lindsay Howard Kerr for services to sport.

      Donald Henry John Kirdy for services to cycling.

      Sheryl Anne Law for services to hockey.

      Gwendoline Eileen Lawson for services to sports administration.

      Salamina Kaliatama Leolahi for services to the Niuean community.

      Neill Livingstone for services to Taekwon-do.

      Pauli Hifo Ma’afu for services to the Pacific community.

      William John McLachlan for services to Fire and Emergency New Zealand and the community.

      Heather Yvonne McLean for services to genealogy and historical research.

      Michael Joseph Merrick for services to the community.

      Richard Morton Mitchell for services to the community and music.

      Heather Juliet Moore for services to the community.

      Janice Robyn Kathleen O’Connor for services to local government and the community.

      Garry William O’Neill for services to historical research.

      Kevin George O’Sullivan for services to the Coastguard.

      Brian Hart Parker for services to the community.

      Janet Evelyn Pentecost for services to the community, particularly seniors.

      John William Pullar for services to the community.

      Ross Richards, for services to the community.

      Patricia Anne Roser for services to the Coastguard and children.

      Ngaire Ethel Rowe for services to the community.

      Ronald William Rowe for services to the community.

      Florence Melva Shearman for services to seniors.

      James Frederick Simpson for services to Fire and Emergency New Zealand and the community.

      Graeme John Smith for services to the community and theatre.

      Tracey Lyn Swanberg for services to victims of domestic violence.

      Derek Teariki for services to the Cook Islands community.

      Alison Muriel Thomson, JP, for services to the community.

      Reverend Tauinaola Tofilau for services to the Pacific community.

      Reverend Penesikoto Togiatama for services to the Niuean community.

      Alison Grace Vautier, JP, for services to the community.

      Elsie Valentine Walkinshaw for services to the community.

      Walter James Walsh for services to the community and broadcasting.

      Anthony Graham Warren for services to youth.

      Eileen Isobel Whaitiri, JP, for services to Māori and the community.

      Derek Meredith Williams for services to the Welsh community and athletics.

      Dr Allan Young for services to ethnic communities and dentistry.

      The New Zealand Antarctic Medal
      Professor Patricia Jean Langhorne for services to Antarctic science.

      Andrew Leachman for services to New Zealand’s Antarctic maritime capabilities and scientific research. (Posthumous. Deceased September 16, 2017.)

      The New Zealand Distinguished Service Decoration
      Serviceman S for services to the New Zealand Defence Force.

      Lieutenant Commander Jan Joseph Tupuola Peterson for services to the New Zealand Defence Force.

      Colonel Ruth Leonie Putze for services to the New Zealand Defence Force.

      • Alan Wilkinson

         /  December 31, 2018

        Bit of a worry that one of the only three I ever met personally is dead and the other two got knighted.

        • Kitty Catkin

           /  December 31, 2018

          I thought that Stephen Tindall was a knight already.

          • Kitty Catkin

             /  December 31, 2018

            Is Jackie Clarke that idiot who wants to dictate what people donate and won’t accept tinned tomatoes because cooking them is too difficult ???

            DISservices to women, more like.

  3. Gezza

     /  December 31, 2018

    @ Blazer
    one person is wearing..a hat.

    Yes. He’s the only one in a flak vest and he has a kevlar helmet on. It’s almost like he doesn’t … trust them.

    • Duker

       /  December 31, 2018

      Hes probably telling them – ” I wear this back in NZ as well, the politicians there would finish me off in a heartbeat”
      Kevlar Keating they call him.

  4. Bill Brown

     /  December 31, 2018

    Unfortunately over the years the Honours have been bestowed on some who were very underserving, and that’s a shame for the few who are very deserving for their contributions they have made.

    • Kitty Catkin

       /  December 31, 2018

      Jackie Clarke has done charities’ images a great disservice by her demands. She is hardly a great advertisement for the kind of food that she will deign to accept.

  5. kluelis

     /  December 31, 2018

    I correctly predicted 497 of the 500 recipients.